SKULPTUR, glas, venetiansk stil, Ronneby kunstglas, anden halvdel af det 20. århundrede.

110832. SKULPTUR, glas, venetiansk stil, Ronneby kunstglas, anden halvdel af det 20. århundrede.

Skulptur i form af et æble. Klar glasmasse med indvendig forgyldt indretning. Mærket og undertegnet.
Højde ca 12 cm.

Ronneby Konstglas blev startet i begyndelsen af 1960'erne af to brødre Josef og Benito Marcolin. Brødrene var blevet uddannet i Murano. Produktionen af kunstigt glas var i produktion indtil 1991. For yderligere information se www.20thcenturyglass.com.

God stand.

Få foretaget en gratis vurdering!

Højde ca 12 cm.

God stand.

Antal besøg: 4.261