110593. ARMBÅND, sterling sølv, Candida, Sydafrika, midten af 1900-tallet.
Halvstift armbånd. Udsmykkede partier med stribede midterpartier. Stemplet Ster Silv Candida.
Længde ca 20 cm.
Candida var et sydafrikansk firma, der designede smykker i hovedsageligt sølv i 1940'erne og 1950'erne.
Mindre ridser. Behov for gips.