MANUSCRIPT. ALKEMI. LAPIS PHILOSOPHORUM (DE FILOSOPHENS STEN) 1624.

1104872. MANUSCRIPT. ALKEMI. LAPIS PHILOSOPHORUM (DE FILOSOPHENS STEN) 1624.

Manuskript. Alkymi. Et manuskript dateret 1624 i et pergamentbånd fra tiden med initialerne E. T. H. og datoen 1624 på forsiden. Den indeholder f.eks. a. en tekst om Lapis Philosophorum (De Vises Sten) og nogle andre tekster i alkymi, som ifølge en tidligere note på indersiden af forsiden skal være skrevet af en Sigismund von Laubenheim ca. 1580. Teksterne er formentlig afskrifter og er skrevet skiftevis på latin og tysk. Der er ca. 130 s. indbundet i et moderne pergamentbånd (ca. 14 cm. x 9 cm) i pungstil. Side 70-111 mangler. I teksten er der nogle illustrationer, der viser instrumenter og evt. doseringer. Jeg har en fornemmelse af, at teksterne er skrevet af lidt forskellige hænder.
De vises sten er et fiktivt stof med mirakuløse egenskaber. Alkymister i middelalderen mente, at det kunne omdanne uædle metaller til ædle metaller samt helbrede alle sygdomme og forlænge livet. Kilde Wikipedia.
Jeg har ikke været i stand til at finde Sigismund von Laubenheim. Måske nogen derude?

Båndet er blevet mørkere og er kraftigt plettet. Dele af indsatsen er gået af. De sidste to blade, som er registre, har kantrevner.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.773