STOR REGULATOR - LENZKIRCH, 2. HALVLE 19. ÅRHUNDREDE.

1095843. STOR REGULATOR - LENZKIRCH, 2. HALVLE 19. ÅRHUNDREDE.

Stor regulator - Lenzkirch, 2. halvdel af 1800-tallet, arkitektonisk trækasse med buet gavl, valnøddefiner, glaseret på tre sider, hvid emalje urskive med romertalsindeks, minutskala og sorte brequet visere, direkte midterste sekund, 1m langt træpendul med tung linse (blyfyldning), 8-dages værk, værk nummereret og stemplet, vægt og rulle suppleret, producentens stempel på bagsiden, kan køre, HxBxD: ca.165x43x20cm.

Alders- og slidtegn, træ delvist med små afslag.

Få foretaget en gratis vurdering!

Adresse

Friedrich-Ebert-Straße 2
61118 Bad Vilbel
Tyskland

Placering
Gemischt
Antal besøg: 3.032