OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Olie på lærred, skibsmotiv, "S/S Oceania, signeret ER og dateret 1914.
1094577. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Olie på lærred, skibsmotiv, "S/S Oceania, signeret ER og dateret 1914.
Skibet på maleriet er S/S Oceania, bygget i 1895 af Stephen & Sons, Glasgow.
Tonnage 3445 br. 2867 netto. 5500 tdw.
Lanceret den 22. august, leveret i september 1895.
Købt den 24. marts 1904 for £20.000 af Marcus Wallenberg. Den 8. juni 1912 overtaget af Jacob Oscar Wallenberg.
Solgt 28. okt 1915 til Østasiatisk Kompagni i København.
Solgt 20. marts 1916 til A/S Asker, Kristiania Omdøbt til "Basis".
Solgt i 1923 til Emil R Retzlaff, Stettin.
Overført i 1931 til Sedan-Reederei GmbH, Stettin ved Retzlaffs konkurs.
Solgt i 1933 til Ab Lindholmen Motala i Gøteborg til ophugning.
Billedareal 37 x 54, rammemål 54 x 71 cm.