108895. CHOKOLADEDÅSE, dåse, Ericson & Rabenius, Gefle, begyndelsen af det 20. århundrede.
Folkemotiv.
Mærke: Ericon & Rabenius, Gefle, kakao, chokolade, dragé, konfekture & lakridsfabrik.
Højde 15,7 cm, længde 32 cm og bredde 21 cm.
Slitage. Der opstår ridser, buler og skrammer.