LÆNESTOLE, et par, empirestil, 18/1900-tallet.

1065660. LÆNESTOLE, et par, empirestil, 18/1900-tallet.

Empire-stil pod-lænestole med gustavianske træk.
Mahogni med dekoration af makroner og beslag i messing. Benafslutninger med messingærmer.
Fast polstring over polstret ryg og sæde.
Længde 61, ryghøjde 84, sædehøjde 45 cm.

Polstring med kraftig Overfladeslitage og skader Trædele med ridser, mærker og noget tab Løse dekorative detaljer.

Få foretaget en gratis vurdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besøg: 929