106219. SOVEVÆRELSESBORD, et par, Art Nouveau, første fjerdedel af det 20. århundrede.
Birk. Indlæg med blomsterdekoration foran. Hvid stenplade. Et bord med en monteret hylde i skabet. Skuffe i kanten.
Brugsslitage. et bord med huller boret i ryggen.