1009313. GARNET ØRERINGE BOHEMIA ANTIK.
De antikke øreringe er lavet af 800 sølv og er stemplet i overensstemmelse hermed for enden af ørebøjlen. De er også fuldstændig forgyldt i 585 gult guld.
De har folde ørekroge til at hænge på bagsiden. Fronterne er prydet med firkantede og runde facetterede, blodrøde bøhmiske antikke rosenslebne granater. Fatningerne, som er åbne på bagsiden, tillader en masse lys at nå de vidunderlige granater og lader dem gnistre vidunderligt.
Længde på øreringe 1,7 cm, bredde 1,4 cm.
granat sammen ca. 5 øre
Vægt 2,3 gram.
granat sammen ca. 5 øre
Vægt 2,3 gram.