327. 61486. GEVÄR, tyskt, Repeter, fabrikat G.Schilling, modell 88, kaliber 8mm.
Tillverkningsnummer 1413, piplängd 45 cm. Ställbart sikte, helstock, gummibakkappa, rembyglar, sidomonterad Fontaine 4x32.
Kolven omgjord, slitage, märken på kolven och blåneringen, BRUKSSKICK.