PIPA I ORIGINALFODRAL, Alexandre, St Petersburg, 1800-tal.
79781. PIPA I ORIGINALFODRAL, Alexandre, St Petersburg, 1800-tal.
Troligen sjöskum och bärnstens imiterande material.
Längd 14,5 cm.
Bärnstens imitation med smärre krackelyrer och litet bortfall vid munstycket. Sjöskum med repor och missfärgning. Pipdel med missfärgning och bortfall.
Längd 14,5 cm.