BOK, "Italien, en vandring från alperna till aetna", P. A. Nordstedt & Söners förlag, 1877.
217219. BOK, "Italien, en vandring från alperna till aetna", P. A. Nordstedt & Söners förlag, 1877.
Skildrad af Karl Stieler, Edvard Paulus, Woldemar Kaden, med bilder af G Bauernfeind, G Closs, A Hertel, W v Kaulbach, F Keller, Lindemann-Frommel, L Passini, R Schick, G Schönleber, TH Weber m.fl. Översättning af Carl Rupert Nyblom.
Omslag med smärre slitage och skador, ej genomgången.