205296. DRYCKESSTOP. Tenn. Barockstil. J.L Hultman. Tillverkad 1941.
Märkt J L H Svenskt tenn P8
Cylindriskt stop på tre fötter. Dekor av liggande/stående lejon med kula och ängel med vindruvor.
Höjd 23,5 cm.
Gravyr.
Bruksskick.
Ägargravyr UW1902 3/1 1942
Repor.
Stötskador.