190750. KARTA över Kungl. Vetenskapsakademiens Botaniska Trädgård och Bergielund, 1900.
Handritad samt kolorerad. Märkt "Löjtn. I. Kjellströms Kartritningskurs, År 1911", signerad "H. Marelius?". Bladmått ca 38 x 47 cm.
Slitage, revor, veck. Gulnad. Smärre fläckar.