189820. FÅTÖLJER, ett par, "Åldermannen", Carl Malmsten, AB O.H. Sjögren, Tranås, Sverige, 1960-tal.
Skyltmärkta. Enligt uppgift originalklädsel i svart skinn. Rygghöjd 97 - 105 cm.
Enligt uppgift är den ena specialbeställd med lägre bakben. Kommer med brev från Carl Malmsten AB, innehållande originalknappar till ryggen samt läderbit.
Klädsel med slitage, märken, repor. Ben med slitage, märken, repor samt smärre stötskador. Några knappar i ryggen senare. Originalknappar medföljer.