PARTI BESTICKDELAR i nysilver/rostfritt. 104 st. 1900-tal.

182998. PARTI BESTICKDELAR i nysilver/rostfritt. 104 st. 1900-tal.

Ur samma serie,
12 st knivar, längd, 22 cm
12 st knivar, längd 21 cm
12 st gafflar, längd, 20 cm
12 st gafflar, längd, 17 cm
12 st skedar, längd, 19 cm
12 st skedar, längd, 17 cm
4 st smörknivar, längd, 19 cm
12 st kaffeskedar, längd,12 cm
3 tillbehörsgafflar, längd 12 cm
1 st ostrongaffel, längd 13 cm
1 st konfektsked med förgyllning, längd 17,5 cm
1 st såssked med förgyllning, 18 cm
Handtag i alpaca (silver på ytan men nysilver i själva godset)
märkta extraprima ns alp. 82 stycken
Blad i rostfritt stål, märkt Nils Johan, Sweden
Blandade delar, nysilver
4 st kaffeskedar, 1 st druvsax i förpackning,
2 st tårtgaffel/kniv i förpackning från Bröderna Wallins nysilverfabrik, Lidköping,
1 st sked, 1 st såssked, båda med förgyllning,
1 st tårtspade, 12 st tårtgafflar.

Bruksskick
Sliten förgyllning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ur samma serie,
12 st knivar, längd, 22 cm
12 st knivar, längd 21 cm
12 st gafflar, längd, 20 cm
12 st gafflar, längd, 17 cm
12 st skedar, längd, 19 cm
12 st skedar, längd, 17 cm
4 st smörknivar, längd, 19 cm
Blandade delar, nysilver

Bruksskick
Sliten förgyllning.

Antal besök: 2 775