Konstlitteratur på engelska och svenska. bland annat " Svensk Konstkrönika - Under 100 År" av Sven Alfons, Bo Lindwall och Ragnar Josephsson och "Konstförfalskning" av Frank Arnau.
Diverse faktaböcker om keramik, porslin tenn m.m.
Ej fullständigt genomgånget. Skador/bruksslitage.