304. 2283937. ANTONI GAUDÍ. Spejl.
Træ og forgyldt stuk. Udgave af Hoyos, Esteva y Cia. Der er andre identiske eksemplarer i private samlinger og fra samme serie, materialer og fremstilling, forskellige baser og beslag. Nogle af dem kommer fra La Pedrera, og Musée d'Orsay i Paris bevarer en af konsollerne.
70x65 cm.
I god stand. Overfladisk snavs, lette ridser og små revner. Spejl med enkelte pletter på sølvet.
70x65 cm.