Rektangulær form. Lakeret og bejdset træ, udsmykkede messingbeslag. Skuffe interiør. Indvendigt foret med pink og lilla stof. Låg dekoreret med lys sten med udskåret blomsterdekoration. Lys sten sandsynligvis jade.
Længde 20,5 cm.
Bredde 13,5 cm.
Højde 10,5 cm.
Mindre ridser. Låg med revne. Et lille hul i stoffet til brocher eller nåle.
Længde 20,5 cm.
Bredde 13,5 cm.
Højde 10,5 cm.