CORNET, messing, Ahlberg & Ohlsson, Stockholm.

89292. CORNET, messing, Ahlberg & Ohlsson, Stockholm.

Proveniens: Kornetten har tilhørt Kronprinshusets Regiment, Malmø.

I forbindelse med, at kronprins Oscar i 1822 blev oberst i regimentet, fik det navnet Kronprinsens Husregiment. Efter 1822 var regimentet stationeret i Malmø og Ystad. 1859 Under Karl XV's regeringstid blev navnet ændret til Kongens hvervede husregiment. Et år senere, i 1860, skete endnu et navneskifte til House Regiment King Charles XV. I forbindelse med daværende Prins Gustav Adolfs fødsel i 1882 blev regimentet omdøbt til Kronprinshusets Regiment - også betegnet K 7.

Mindre buler og Brugsslitage samt reparation.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 6.477