679608. HEKTOGRAF, Original Schapirograph, 1900-tallet.
En tidlig kopimaskine i trææske Brugsanvisning medfølger Længde 56, bredde 27, højde 12,5 cm Herkomst: Strängnäs museumssamling, Sundby.
Ikke funktionstestet da tilbehør mangler, trækasse med ridser og mærker.