55657. Kommode, såkaldt Hauptstil, 20. århundrede.
Fineret i jacaranda og andre træsorter, intarsia med horn, beslag og dekorative elementer i messing, stenplade. Længde 80, bredde 44, højde 75 cm.
Brugsslitage, let falmet, skivens ene hjørne med mindre Kantstødt.