538709. KARL HOFER. Mølleren III.
Hofer, Karl 1878 Karlsruhe - 1955 Berlin Hofer, Karl (1878 Karlsruhe - 1955 Berlin) Mølleren III. 1922 Litografi på vellum Billeddetalje: 35 x 25,2 ramme (med glas) Signeret med blyant nederst til højre. Rathenau 19. optrådte i: "Die Schaffenden", 3. år 3 Portefølje, 1922. Udgave: 125 blindstempler: The Creators Sheet 56 x 48 cm med ramme.