522246. SYBORD, første halvdel af det 20. århundrede.
Fineret med blandt andet el og birk. Delvist beklædt med tekstil. Bentwood ben. Split skydetop med underliggende skuffer og opbevaring. Længde 91. Bredde 45. Højde 57 cm.
Have på. Ridser og mærker. Mindre finerskader og tørre revner. Sandsynligvis ikke originalt tilsluttede dele.