Italiensk sølvskål, oval i form med en bred, bølget kant, indgraverede blomster og frugtdekorationer, i midten en kampscene med soldater og ryttere og det venetianske flag, halvt i relief og delvist forgyldt, indskrevet på italiensk i bunden 'Ernotato' Donato e Gerardo Dandolo proverditori dell' armata conto Francesco Sforza, Settembre anno 1448", fire gamle sølvmærker på kanten og to huller til ophæng, 19. Century, vægt 1120g. Højde 41 cm længde 50 cm.
to gamle huller til tidligere ophængsbeslag, mindre ridser og afskrabninger. tegn på aldring.