MIST LUR, "Tyfon", og SPRAYER, støbejern/messing, 1900-tallet.

502256. MIST LUR, "Tyfon", og SPRAYER, støbejern/messing, 1900-tallet.

Tågelokke "Tyfon" på støbejernsfod, mærket Tyfon Patent. Plade mærket Sverige, Patent Rydbergs Malmö, Kockums Verkstad. Højde 56,5 cm.

Spreder, til vand eller pesticider, 4 forskellige tilslutninger og udgang til vand/midler, samt pumpe. Længde 61 cm.

Slitage, tågepumpbar men uden lyd, mangler sandsynligvis pakninger.

Få foretaget en gratis vurdering!

Gästriklands Auktionskammare
Antal besøg: 2.350