502256. MIST LUR, "Tyfon", og SPRAYER, støbejern/messing, 1900-tallet.
Tågelokke "Tyfon" på støbejernsfod, mærket Tyfon Patent. Plade mærket Sverige, Patent Rydbergs Malmö, Kockums Verkstad. Højde 56,5 cm.
Spreder, til vand eller pesticider, 4 forskellige tilslutninger og udgang til vand/midler, samt pumpe. Længde 61 cm.
Slitage, tågepumpbar men uden lyd, mangler sandsynligvis pakninger.