498279. ØRERINGE SMERALDGRØNNE SLIPSTEEN.
Ørestikker lavet af 925 sølv og stemplet, fuldstændig forgyldt i 14 karat gult guld.
Designet som en semi-ceole med en satin overflade, sat med firkantede facetslebne smaragdgrønne trimmesten.
Længde 1,6 cm, bredde 0,9 cm, vægt 3,1 gram.