496969. FO LIONS, 2 stk, Kina, Qing-dynastiet.
Et par kinesiske fo-løver, udskåret i træ i bevægende positur, hundyret med små løver ved fødderne, hannen med en kugle i poten, på gennembrudt naturalistisk base med bølgende pelshår, åben mund og spidse ører, dyb, fin udskæring udhulet på indersiden og på bagsiden. Bagsiden har fire runde huller, der lukkes af aftagelige låg (evt. oprindeligt til rygeredskaber) Original rødbrun udgave og naturalistiske øjne og sange. Sydkinesiske Qing-dynastiet. Længde 50 cm hver, højde 58 cm hver.
små dele afbrudt, revner, små huller, krakelering og småridser, afskrabninger, alderstegn.