SKRIVESÆT & DIVITBEHOLDER Osmannisk omkring 1800.

495359. SKRIVESÆT & DIVITBEHOLDER Osmannisk omkring 1800.

Divitbeholder med blækhus, aflang form med løgformet tønde, messing rigt graveret med løver og blomster og dame med blomst på tønden, hunde og kaniner på ryggen, endestykke dekoreret med blomster. Tønden med øvre og nedre låg og lås. Endehætte til penneholder mangler. Længde 19 cm, Osmannerriget omkring 1800.

Endehætte til penneholder mangler, trykmærker, revner og ridser på bagsiden. Alder og tegn på slid.

Få foretaget en gratis vurdering!

Deutsch Auctioneers
Adresse

Dorotheergasse 13
1010 Innere Stadt
Østrig

Placering
Platz 1
Antal besøg: 1.179