491716. CHIFFONJE, anden halvdel af 1800-tallet.
Fineret med valnød og valnødderod. Messing beslag. Nedklappelig skriveklap med underliggende skriveinteriør og skuffer. En skuffe over og tre skuffer under skriveklappen. Længde 103. Bredde 53. Højde 149 cm.
Brugsslitage. En lidt løs list. Enkelte mindre finerskader. Dør i skrivebordsinteriør med defekt lås.