INKWELL I FORM AF EN KINESISK DRENG.

482134. INKWELL I FORM AF EN KINESISK DRENG.

Blækhus i form af en kinesisk dreng med en kurv. Bronze, delvist forsølvet. "Cheers Wasa Uhu Paderborn 13. marts 1885" indgraveret i bunden. Den øverste del af genstanden i drengens hånd mangler. Sandsynligvis Wien bronze, 19. århundrede H ca. 7 cm, B ca. 9 cm.

Den øverste del af genstanden i drengens hånd mangler.

Få foretaget en gratis vurdering!

Kunst & Auktionshaus Walter Ginhart
Adresse

Steinmetzpl. 2-3
83684 Tegernsee
Tyskland

Placering
Ginhart
Antal besøg: 709