473757. DESIGNERRING MORGANIT OG HVID TOPAZ.
Sjælden damering; Bearbejdet og stemplet i 925 sølv, fuldstændig forgyldt i 14 karat rosa guld. Centreret med en oval facetteret morganit i en meget smuk intensiv pink farve på 9 x 7 mm, omgivet af et entourage af hvide topaser på 1,7 mm i diameter.
ædelstene sammen 2,36 ct.
Indvendig diameter på ringbåndet 19 mm = ringstørrelse 60 ringhoved 12,4 x 19,8 mm, vægt 5,1 gram.
Rigtig god stand, sjældent bearbejdet ædelsten i rigtig god kvalitet.
ædelstene sammen 2,36 ct.