LYSKELYSE, Oscarian, højde 155 cm, 1800-tallet.

471981. LYSKELYSE, Oscarian, højde 155 cm, 1800-tallet.

Lysekrone med 8 lysarme og elektrificeret med 7 lyspunkter.
Forgyldt dekoration af vinstokke og blade.
Diameter 118 cm.

Herkomst: Kulebo herregård, Kalmar amt.

Alders slid. Brugsslitage.
Forgyldt med lidt slid.

Få foretaget en gratis vurdering!

Diameter 118 cm.

Alders slid. Brugsslitage.
Forgyldt med lidt slid.

Antal besøg: 2.426