466246. HERRERING ONYX INTAGLIO WARRIOR HOVED.
Ringen er lavet i 935 sølv og helt forgyldt i 585 gult guld, som også er stemplet på ringbåndet.
Det rektangulære, afrundede ringhoved bærer en håndgraveret sort onyx-plade med afbildning af et antikt krigerhoved i fine Millegriffes omgivelser. Onyx-dybningen er omgivet af en trappet dekorativ indstilling og rullede dekorationer på ringskuldrene.
RG 64/65 = ringskinnens indre diameter 20,7 mm, ringhoved 15,2 x 19,2 mm, onyx 15,2 x 11,1 mm, vægt 5,7 gram.
Meget velbevaret herrering, kunstfærdigt håndværk skabt omkring 1920/25.