Skulptur af en halvt liggende kvinde med en blomsterkrans i håret. Stående på sortmalet træsokkel. Pendel og nøgle er tilgængelige.
Bordpendul, længde 45, højde 27 cm.
Brugsslitage, revner/skader, hænder er løse, klap mangler på bagsiden, ikke funktionstestet.