Sort lakeret. Klaverskammel, hjulskåle og lampe til musikstativet medfølger. Serienummer 508248. Højde 100, længde 211, bredde 144 cm.
Vingen blev erhvervet af Juhl-Sørensen, København i 1989.
Ubetydeligt slitage. Låget med ridser. Arbejdede på tidspunktet for katalogisering. Der ydes ingen funktionel garanti.