449229. FRENZ, ALEXANDER. ''DAVID SPILLER HØSTEN FØR SAUL''.
Franz, Alexander, f. den 13. oktober 1861 i Rheydt, død. den 14. april 1941 i Düsseldorf-Kaiserswerth var en tysk maler af symbolisme og modernisme. Olie på panel, signeret nederst til højre. og det Alexander Franz 1900. ''David spiller høsten før Saul''. Mål: 80 x 63 cm.