NIS STROUGAARD. SOLLIG STREET SCENE.

448372. NIS STROUGAARD. SOLLIG STREET SCENE.

Nis Strougaard (1909-1987) dansk ekspressionist, olie på lærred, 1937, nederst til venstre. skilt. og dateret, verso med udstillingsstempel fra 1937, solrigt gadebillede, 65 x 93 cm. Nis Strougaard (1909-1987) internationalt kendt og kendt maler og keramiker. Uddannelse ved Det Kongelige Akademi i København. Studierejser til Sverige og Tyskland. Talrige udstillinger i Tyskland og i udlandet, f.eks Charlottenburg Slot 1948-1949. I dag er Nis Strougaard blandt andet repræsenteret på Bornholms Kunstmuseum. Opført i KID, artprice, Slyngbom, Kunst under Hammeren.

indrammet.

Få foretaget en gratis vurdering!

indrammet.

Auktionshaus Demessieur
Adresse

Friedrich-Ebert-Straße 3
40210 Düsseldorf
Tyskland

Placering
Regal Showroom vorne
Antal besøg: 1.076