441102. TOPAZ SOLITARY RING 1,70 ct. Sølv 925 forgyldt.
Ringen er lavet af 925 sølv og stemplet tilsvarende på ringbåndet. Ringhovedet er prydet med en rund, facetteret ægte blå topas i smuk "London blue" med en diameter på 7,3 mm = 1,70 ct.
Ringstørrelse 60 = ringbåndets indre diameter 19,1 mm, ringhovedets størrelse 10 mm, topazdiameter 7,3 mm, vægt 2,1 gram.