438493. KRISER, 3 stk, Indonesien, 1 stk Klewang.
Kris, lige damaskeret klinge, længde 40 cm, træskede.
Kris, yatagan-formet klinge, 39 cm, træskede med dekoration.
Kris med damaskeret klinge, længde 40 cm, kar med ophæng.
Klewang, længde 51 cm, sølvbeslag, skåret greb, træbalje med kærvsnit.
Brugsslitage, revner i bælg og håndtag.