437963. TURKIS RING sølv 835 forgyldt.
Dameringen er lavet af 835 sølv, fuldstændig forgyldt og stemplet derefter. Ringhovedet er sat med en oval naturlig turkis cabochon i en smuk farve med lille matrix, på hver side er der to runde facetslebne hvide topaser i kroge.
RG 57 = ringbåndets indre diameter 18,2 mm, ringhoved 19 x 12,2 mm, turkis 8 x 6 mm = 1,1 ct., vægt 3,4 gram.
Meget god stand. Der er matchende halskæde og armbånd.