436307. HEINRICH GERHARD BÜCKER. konge til hest.
Heinrich Gerhard Bücker (03/05/1922 Vellern - 08/11/2008 Vellern); Bronze formentlig hulstøbt, dateret 1950/70, signeret på sokkel, nummer 9 ridset på undersiden. højde ca. 39 cm, stativ 25,5 x 9,5 cm. HG. Bücker studerede på Academy of Fine Arts Academy for Applied Arts hos Bernhard Bleeker og Josef Henselmann, senere assisterede han Edwin Scharff på Landeskunstschule Hamburg.