HEINRICH GERHARD BÜCKER. konge til hest.

436307. HEINRICH GERHARD BÜCKER. konge til hest.

Heinrich Gerhard Bücker (03/05/1922 Vellern - 08/11/2008 Vellern); Bronze formentlig hulstøbt, dateret 1950/70, signeret på sokkel, nummer 9 ridset på undersiden. højde ca. 39 cm, stativ 25,5 x 9,5 cm. HG. Bücker studerede på Academy of Fine Arts Academy for Applied Arts hos Bernhard Bleeker og Josef Henselmann, senere assisterede han Edwin Scharff på Landeskunstschule Hamburg.

God stand.

Få foretaget en gratis vurdering!

God stand.

HannoVerum
Antal besøg: 3.866