4311125. SIDDENDE DAME - Correns, Erich 1848.
Litografi, signeret til venstre og dateret 1848, Erich Correns (* 1821 i Köln, † 1877 i München) var en tysk genre- og portrætmaler, fik sig et ry som portrætmaler gennem portrætter af kendte borgere, talrige ordrer fra det borgerlige og ædle München-samfund (kilde Wikipedia), her en knæling af en siddende dame, fint klædt, ca. 30 x 40 cm, bag glas i skrå ramme ca. 40 x 50 cm.