428482. EDMUND KÖRNER. På Elben (nær Blasewitz).
Edmund Körner (2. december 1874 i Leschwitz – 14. februar 1940 i Essen); Olie på lærred, dateret omkring 1915/25, signeret nederst til højre, indskrevet på bagsiden, original pragtramme. mål ca. 82 x 92 x 6,5 cm, maleri 60 x 70 cm. Stednavnet Blasewitz er formodet baseret på et vedhæftet foto. Edmund Körner var masterstuderende ved Berlins Kunstakademi og i en periode medlem af Darmstadts kunstnerkoloni.