BAEDEKER. Tyskland, Tyskland. 10 bind.

422502. BAEDEKER. Tyskland, Tyskland. 10 bind.

Baedekers Nordost-Deutschland Von der elbe und der westgrenze Sachsens an, nebst Dänemark. Handbuch for traveleiden af Karl Bædeker. Med 54 kort og 86 planer. Einunddereissigste auflage. 1914 XXX.506 s. + Udvidbart kort. Kugletape. tysk tekst. .

+ Baedekers Northwest-Deutschland Von der elbe und der westgrenze Sachsens an, nabst Hamburg und der westküste von Schleswig-Holstein. Håndbog til rejsetiden af Karl Baedeker. Med 56 kort og 84 planer. Einunddreissigste auflage. 1914 XXX, 459 s. + Udvidelige kort. Kugletape. tysk tekst.

+ Baedekers Nordøsttyskland. Leipzig, 1896. Forlagets bånd. Kortene delvist revet og med tårer + Baedekers Rheinlande Von der Elsässischen bis zur Holländischen grenze Rheinpfalz und Saargebiet Rhein.-Westfälisches industrigebiet. Håndbog til rejsetiden af Karl Baedeker. Med 52 kort, 40 byplaner, 16 plantegninger. Vierunddreissigste auflage. 1931 LXII, 454 s. Forlagsbind med slidt smudsomslag. tysk tekst.

+ Baedekers Süd-Deutschland. Oberrhein, Baden, Württemberg, Bayern og die angranzenden teile von Österreich. Handbuch for traveleiden af Karl Bædeker. Med 45 kort, 32 planer og 10 plantegninger. Neuundzwanzigste udgave. 1906 XXVI, 467 s. + udvideligt kort. Kugletape. tysk tekst. .

+ Baedekers Südbayern, Tirol, Salzburg, Øvre og Nedre Østrig, Steiermark, Kärnten og Kärnten. Handbuch for traveleiden af Karl Bædeker. Med 75 kort, 18 planer og 11 panoramaer. Sechsunddreissigste auflage. 1914 XXVI, 667 s. + udvideligt kort. Kugletape. tysk tekst. .

+ Nordtyskland. Manual du voyageur. Leipzig/Paris 1888. Neuvième udgave. afec 18 cartes et 28 plans de ville. (nr. 3 mangler). 274 sider. Oklbd.

+ Baedeker, Karl. Berlin og omegn. med 5 kort, 4 planer og 15 plantegninger. Leipzig 1904. Oklbd.

+ Baedeker, Karl. Deutschland (Das deutsche reich) in einem bande. Femte udgave. Leipzig 1932. Mit 26 karten, 68 planen und einer grossen strassenkarte. 2 kort mangler. Oklbd.

+ Baedeker, Karl. München Oberbayern Alläu, unterinntal mit Innsbruck Salzburg. Leipzig 1921. med 23 kort, 16 planer og 2 panoramaer. oklbd.

Brugsspor.

Få foretaget en gratis vurdering!

Brugsspor.

Antal besøg: 1.626