415834. JADE ØRERINGE sølvbelagt CASCADE FORM.
Øreringene er lavet af 925 sølv og stemplet og fuldstændig forgyldt i 585 gult guld. Tre polerede jadekugler i forskudte størrelser er arrangeret på hver af de folde ørekroge med deres viftede ender.
Længde på øreringene 4 cm, diameter på jadekuglerne fra 4,1 mm, 6,0 mm til 8,1 mm. Vægt 4,85 gram.
Meget god jade af høj kvalitet fra Canada. Pæn stand.