MØNTSAMLING, Mest Sverige, 1600-1800-tallet.

415396. MØNTSAMLING, Mest Sverige, 1600-1800-tallet.

Spanske, russiske, uruguayanske, danske, peruvianske, argentinske, tyske, chilenske, jamaicanske, franske, bolivianske, brasilianske, amerikanske, kinesiske og svenske og norske mønter.

De udenlandske mønter varierer fra det 17. århundrede til det 20. århundrede. De fleste af dem 1800-tallet. De er i sølv, bronze og kobber.

De fleste svenske mønter 19./20. århundrede Delsølvmønter 18 styk 5 øre 1940-1952 2 styk 2 SEK 1900 og 1907 5 SEK 1954 Der medfølger også en blikkasse med nøgle og 5 pengesedler.

Brugsslitage og ikke gennemgået i sin helhed.

Få foretaget en gratis vurdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besøg: 1.622