Olie på plade, 121 x 151 cm, karmmål 125,5 x 155 cm. Signeret Edvard Andersson, dateret 1950.
HERKOMST:
Fra kunstnerens ejendom
UDSTILLING:
Den Frie Udstillning, København 1956, nr 168
Vikingsberg 1961 Nr. 64
Vikingsberg 1991 Nr. 66.
Overfladeslitage, ridser, malingstab langs kanterne.