Olie på lærred, 91 x 110 cm. Signeret TR og dateret 59. A tergo signeret på spændt ramme Torsten Renqvist og dateret Överkalix juli-aug -59.
HERKOMST:
Erhvervet direkte fra kunstneren af vennen KG Ljungdahl efterfølgende inden for familien.
UDSTILLINGER:
Efter sigende:
Gummesonerne, 1959
HSB, 1959
Nyköping Museum, 1959.
Lidt bølget lærred.