Olie på lærred foret på panel, 35 x 49 cm. Signeret T.R -56.
HERKOMST:
Erhvervet direkte fra kunstneren af vennen KG Ljungdahl efterfølgende inden for familien.
UDSTILLINGER:
Forårssalon Liljevalchs konsthall, Stockholm 1957, kat. Nr. 342
Lorensbergs kunstsalong, Göteborg, 1957, kat. Nr. 5
Malmø Museum, 1957, kat.nr. 21
Göteborgs Konsthall, 1958, kat. nr 52
Moderna Museet, 1974, kat. nr 50
Torsten Renqvist, Prins Eugens Waldemarsudde, 1988, kat. nr 39
Liljevalchs Konsthall, 1994, kat. nr 36
LITTERATUR:
„Torsten Renqvist - Kunstneren, Jorden og Tiden“, Beate Sydhoff, nævnt på side 76.
Ev. farvetab venstre øverste hjørne.